GENERALFORSAMLING med gratis jazzkoncert for medlemmer
Generalforsamling
Der indkaldes hermed til ordinær generalforsamling i Byens Hus, Hellerupvej 24, 2900 Hellerup
SØNDAG DEN 8. MARTS 2026 KLOKKEN 15.00
Dagsorden ifølge vedtægterne, hvorfra citeres nedenstående:
Generalforsamlingen er foreningens øverste myndighed. Der afholdes generalforsamling en gang om året senest den 31. marts i kalenderåret.
Alle medlemmer over 16 år, der på tidspunktet for afholdelse af en generalforsamling eller en ekstraordinærgeneralforsamling har betalt kontingent, har møde- og taleret på generalforsamlingen og er valgbare. Hvert medlem har en stemme. Et medlem kan stemme ved fuldmagt for ét andet medlem.
Tidspunkt for afholdelse af generalforsamling varsles senest 8 uger før generalforsamlingen afholdes.
Indkaldelse til generalforsamling udsendes tidligst 4 uger før generalforsamlingen afholdes og senest 2 uger før afholdelse.
Indkaldelse med bilag til generalforsamling og ekstraordinær generalforsamling og i øvrigt tilhørende kommunikation foregår ved anvendelse IT.
Når en generalforsamling er lovligt varslet, er den beslutningsdygtig uanset de fremmødtes antal.
Dirigenten beslutter afstemningsmåde på generalforsamlingen.
Faste punkter på dagsordenen for generalforsamlingen er:
- Valg af dirigent
- Bestyrelsens beretning forelægges til godkendelse.
- Årsrapport forelægges til godkendelse.
- Budget forelægges til orientering.
- Fastlæggelse af kontingent.
- Indkomne forslag til behandling.
- Valg af 7 bestyrelsesmedlemmer og et antal suppleanter.
- Valg af revisor og revisorsuppleant for 1 år.
- Eventuelt.
Dagsordenen kan af bestyrelsen udvides med yderligere dagsordenpunkter.
Alle medlemmer kan stille forslag til behandling på en generalforsamling. Indkomne forslag til behandling på en generalforsamling skal begrundes og stilles skriftligt, og de skal være bestyrelsen i hænde senest 6 uger før afholdelse.
Indkaldelse til generalforsamling vedlægges dagsorden, beretning, årsrapport, budget, indkomne forslag og andet relevant materiale til behandling.
Forslag, der skal behandles på generalforsamlingen, skal være beskrevet i indkaldelsen. Er der tale om vedtægtsændringer, skal disse fremgå i deres fulde ordlyd med præcis formulering af tekst og henvisning til paragraf.
Forslag, der behandles på en generalforsamling, vedtages med almindeligt flertal. Forslag vedrørende vedtægtsændringer vedtages med kvalificeret flertal på 75 % af de afgivne stemmer.
Der afholdes ekstraordinær generalforsamling, når det ønskes af bestyrelse, eller når det kræves af mindst 20 % af foreningens medlemmer.
Tidspunkt for afholdelse af en ekstraordinær generalforsamling varsles, senest 4 uger før den ekstraordinære generalforsamling afholdes.
Indkaldelse til ekstraordinær generalforsamling udsendes tidligst 4 uger før og senest 2 uger før afholdelse.
Indkaldelsen vedlægges dagsorden, indkomne forslag og andet relevant materiale til behandling.
Bestyrelsen og medlemmer, der repræsenterer mere end 20 % af medlemmerne, kan stille forslag til behandling på en ekstraordinær generalforsamling. Indkomne forslag til behandling på den ekstraordinære generalforsamling skal begrundes og stilles skriftligt, og de skal være bestyrelsen i hænde, senest 3 uger før den ekstraordinære generalforsamling afholdes.
Forslag, der skal behandles på en ekstraordinære generalforsamlingen, skal være beskrevet i indkaldelsen. Er der tale om vedtægtsændringer, skal disse fremgå i deres fulde ordlyd med præcis formulering af tekst og henvisning til paragraf.
Forslag, der stilles på en ekstraordinær generalforsamling, vedtages ved almindeligt flertal. Forslag vedrørende vedtægtsændringer vedtages med kvalificeret flertal på 75 % af de afgivne stemmer